Led Teknolojisi

Philips’ten yanlış bilinen LED gerçekleri hakkında

 

Aydınlatmada dünya lideri Royal Philips, ışığın icadından bu yana aydınlatmada yaşanan en köklü değişim olarak kabul edilen LED lambalarla ilgili yanlış bilinen gerçeklere açıklık getiriyor.

 

Daha dayanıklı olan ve diğer lambadan daha az enerji kullanan LED’ler hakkında yanlış bilinen şehir efsanelerine, Türkiye’deki LED dönüşümünün öncüsü Philips ışık tutuyor.  

 

Günümüzde LED aydınlatma çözümleri giderek popüler olan bir konu olmasına rağmen pek çoğumuz bu konu hakkında yanlış bilgilere sahiptir. Philips, LED teknolojisi hakkında yanlış bilinen gerçekleri şöyle sıralıyor:

 

Efsane1 : LED lambaların enerji tüketimi normal lambalara göre biraz daha düşüktür. 

Cevap:  Hem yanlış, hem doğru.  LED lambalar, normal ampullere kıyasla biraz değil, bir hayli az enerji tüketir.  Çünkü LED lambalar %90 daha az enerji harcayıp, daha fazla ışık üretirler, bu sayede enerji tasarrufu elde edilmesine yardımcı olurlar. Bir evdeki tüm ampulleri LED lamba ile değiştirerek ay sonunda gelen elektrik faturasından %30’a varan tasarruf sağlamak mümkündür.  Aynı zamanda LED lambalar A+ veya A++ enerji sınıfı etiketine sahiptir.  Yani, bir LED lamba, satın alındığı andan itibaren elektrik faturasını azaltmaya ve dolayısıyla tasarruf yapıp para biriktirmeye yardımcı olur.

 

Efsane 2:  LED lambaların parlaklığı, sahip olduğu watt’a göre değişir.

Cevap: Hayır.  Birçok kişi bir ampulün watt gücü(W) ne kadar yüksek ise, o ampülün daha parlak olacağını düşünür.   Ancak watt gücü bir ampulün sadece ne kadar güç tükettiğini anlatır.  Bir ampülün parlaklığı aslında lümen(lm) cinsinden ölçülür.  Şeffaf ampüllerin daha parlak ışık vermesi için içlerindeki telin ısınması gerekir; ancak LED lambalarda böyle bir gereklilik yoktur.  LED lambalar, çok daha düşük bir watt tüketerek klasik bir ampülle aynı parlaklığı (lümen cinsinden) sağlar.  Örneğin 60 watt’lık bir şeffaf ampul 10 watt’lık bir şeffaf ampüle göre daha parlaktır fakat, 9 watt’lık LED lambadan daha az parlaklığa sahiptir.

Görselde Şeffaf lambanın watt değeri Led Lambadan daha büyüktür. (60W>9W);  fakat LED lambanın parlaklığı daha fazladır (806 lumen> 710 lumen).  Sonuçta LED lamba daha fazla ve parlak ışık verir.

2 adet lambanın hangisinin daha parlak olduğunu anlamak için watt değil lümen değerine bakılmalıdır.  Lümen değeri daha büyük olan lamba daha her zaman daha parlak yanacaktır.

 

       

Efsane 3:  LED lambalar sağlığa zararlıdır:  Kansorejen etkisi vardır ve radyasyon yayar.

Cevap: Hayır, LED lambalar sağlığa zararlı değildir.   LED lambaların içi çevre dostu teknoloji ile donatılmıştır.  Tüm Avrupa yönetmeliklerine uygun, geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilirler, çevreye zararları bulunmaz.  Bir LED lamba sadece gözle görülemeyen morötesi ve kızılötesi gibi ışınlar yaymaz; bu nedenle göze zararlı değildir.  Ayrıca LED lambalar kırpışmalara ve titreşimlere sebep olmaz.

 

Efsane 4: LED lambaların ömrü, diğer lambalar kadardır.  

Cevap: Hayır. LED lambaların kullanım ömrü 15 yıldan başlamaktadır.  Sadece akşamları oturma odasında günde yaklaşık 3 saat kullanılan bir LED lamba, 15 yıl boyunca bozulmadan yanmaya devam eder. Bu sayede sürekli ampülleri değiştirmek gerekliliği ortadan kalkar. Günde 3 saat yaklaşık kullanım ömrü olduğu varsayıldığında, 1 adet LED lamba, 2 adet tasarruflu, 4 adet halojen ve 10 adet şeffaf enkandesan lambaya eşit kullanım ömrüne sahiptir.

 

 

Efsane 5: LED lambalar ortam şartlarından çabuk etkilenip çabuk ısınırlar.

Cevap: Hayır. LED lambalar ortam şartlarına uyumludur. Çok soğuk veya çok sıcak zorlu ortam koşullarında ışık kalitesinden ödün vermezler.  Ayrıca, LED lambalar ışık üretimi esnasında dışarıya da ısı vermezler. Uzun süre yanmaktan olan bir LED lambaya çıplak elle dokunulduğunda el yakmaz Bu sebeple LED lamba, yaz veya kış tüm mekanlarda kullanılabilir.


Efsane 6: LED lambalar tarafından yayılan ışık kalitesizdir.

Cevap: Hayır.  Daha yeni satın aldığınız kırmızı renkli bir tişörtün eve döndüğünüzde aslında bordo renkli olduğunu hiç fark ettiniz mi?  Bu renk değişikliğinin asıl sebebi, tişörtü satın aldığınız mağazada kullanılan kalitesiz ışık kaynaklarıdır. Güneş en doğal ışıktır ve bu nedenle diğer ışık kaynakları için bir referans noktasıdır.  Güneşin doğal ışığı renkleri gerçek ve capcanlı olarak gösterir.  CRI kısaltmasıyla bilinen renksel geri verimi indeksi 0-100 ölçeği arasındadır ve ışık kaynaklarının rengi ne kadar doğru olarak yansıttığının gösterir. Doğal güneş ışığı 100'lük renksel geri verim endeksine sahiptir.  LED lambalar indeksi ise güneşe yakındır; 80’in üzerindedir. Bu sebeple eve daha çok güneş ve canlılık getirilmek istendiğinde LED lambalar en iyi çözümdür.

 

Efsane 7: LED lambalar çok pahalıdır.

Cevap: Hayır.  LED lambalar, diğer ampüllere göre çok daha iyi bir yatırım aracıdır. LED lambaların 2 temel özelliği vardır; Uzun kullanım ömrü ve düşük enerji tüketimi.  Bu 2 özellik sayesinde LED lamba satın aldığınızda, tasarruf ettirecek ve elektrik faturasını hızlıca düşürecektir.

 

Efsane 8: LED lambaların parlaklığı ayarlanamaz.

Cevap: Hayır.  Aydınlatma çok kişiseldir, evin ambiyansını bir anda değiştirmeye yardımcı olur.  Ampulleri kısıp loş bir ortam sağlayabilir, böylece gevşemek ve rahatlamış hissetmek mümkün olabilir.  Böylesi bir ortam yaratmak içinse kısılabilir lambaya ihtiyaç vardır. Günümüzde kutusunun üzerinde kısılabilir (dim edilebilir) ibaresi bulunan LED lambaların parlaklığını istenildiği gibi değiştirmek mümkündür. Bazı özel Philips LED lambaların sadece parlaklığı değil, ayrıca ışık rengi de ayarlanabilmektedir.

 

Sonuç olarak, LED lambalar yüksek enerji tasarrufu sağlayarak ev ekonominize katkıda bulunur.  Çevreye duyarlıdır, sürdürülebilir sağlıklı bir geleceği destekler. 

Modern Aydınlatma