Lumen Nedir?

Watt bir ampulün ışık sağlamak için kullandığı güç miktarını gösterir, bununla birlikte lümen ise bir ampulün ışık çıkışını ölçmek için kullanılan birimdir
Işık akısı birimidir. Fizikteki sembolü lm'dir. Elektrik enerjisinin, ışık enerjisine dönüşen kısmıdır. Buna kullanılan armatürün verimi de diyebiliriz.


Bir başka deyişle Lumen bir ampulden veya armatürden elde edilen ışık miktarını ölçmeye yarayan birimdir.
Lümen ne kadar yüksek ise ışık o kadar parlak görünür. 1 lumen = 0.00146 W


Ampul veya aydınlatma armatürü seçimi yaparken enerji tüketim değeri olan watt değerine değil, ışık akısı değeri olan lümen değerine bakılmalıdır. Seçilen lambanın lümen değeri ne kadar yüksekse, armatür veya ampul daha fazla ışık verir. Işık miktarı ise lümen değerine bağlıdır.
Günümüzde Led ampullerin ve armatürlerin harcadıkları çok daha az elektrik ile artık evlerde, ofislerde, mağazalarda ve hotellerde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.


Birçok kişi bir ampulün watt gücü (W) ne kadar yüksek ise, o ampulün daha parlak olacağını düşünür. Fakat watt gücü bir ampulün sadece ne kadar güç tükettiğini anlatır. Bir ampulün parlaklığı aslında lümen (lm) cinsinden ölçülür. Şeffaf ampullerin daha parlak ışık vermesi için içlerindeki telin ısınması gerekir; fakat LED lambalarda böyle bir gereklilik yoktur. LED lambalar, çok daha düşük bir watt tüketerek klasik bir ampulle aynı parlaklığı (lümen cinsinden) sağlar. Örneğin 60 watt’lık bir şeffaf ampul 10 watt’lık bir şeffaf ampule göre daha parlaktır ancak, 9 watt’lık LED lambadan daha az parlaklığa sahiptir.


2 adet lambanın hangisinin daha parlak olduğunu anlamak için watt değil lümen değerine bakılmalıdır. Lümen değeri daha büyük olan lamba daha her zaman daha parlak daha aydınlık yanacaktır.