Mimari Aydınlatma

Aydınlatma ürünleri çok değil 30 yıl öncesine kadar sadece ortam aydınlatma amacı ile kullanılırken
Günümüzde dekoratif aydınlatma aksesuarı olarak kullanmaya başlanmıştır.

Bir mekanın tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun, aydınlatma tasarımı ve ürün seçimi yetersiz iyi aydınlatılmamış ise beklenen etkiyi vermeyecektir.


Mekan içinde yer alan belirli bölgeleri vurgulamak için lambader ve abajurlar, gizli aydınlatmalar, ambiyans etkisi veren yeni nesil led aydınlatmalar, yönlendirilebilir raylı spotlar, Mekan dışında gökdelenler, kutsal mekanlar, tarihi yapılar, yollar ve köprüler dekoratif amaçlı aydınlatılmış mekanlara görsel bir etki verilmiştir.

Doğru aydınlatma armatürleri seçimi yapan mağazaların müşterilerine daha iyi sunum yapmaları sayesinde satışlarını arttırmışlardır. Hotel aydınlatma konseptinde led aydınlatmalar mağaza aydınlatmada olduğu gibi led ampul ve armatürlerin ortama diğer ampullere oranla ısı vermemesi klimaların daha az çalışmasına neden olmakla beraber ticari alanlarda hem aydınlatma faturalarını hem soğutma giderlerini düşürürken, led aydınlatma ofis, mağaza, hotel ve endüstriyel alanlarda ciddi miktarda tasarruf etmelerini sağlamaktadır.

Konutlarda aydınlatma tasarımı önem kazanmış, iç mekan tasarımında dekoratif amaçlı aydınlatma aksesuarları kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde aydınlatma teknoloji lideri Philips, cep telefonlarımız ve akıllı cihazlarımız ile kontrol edebildiğimiz ürünler geliştirmiş. Philips Hue ile mekanlarımızı evimizde ve ofisimizde yokken dahi aydınlatabilmekteyiz.

Işık yoğunluğunu ayarlayabilir veya ürünü açıp kapatabiliriz.

Mimari aydınlatma günümüzde popülerliğini her geçen gün arttırmakta, ışık yönetimi daha değerli bir konu olmuştur.